تبلیغات
دین و علم - خطبه کوبنده امام حسن(ع)
" (امام حسن مجتبی (ع) : بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى. (تحف العقول ص 229 " پیامبر اكرم (ص)فرمود:«لو كان العقل رجلا لكان الحسن»«اگر قرار بود عقل به صورت انسانى مجسم شود، همانابه صورت حسن جلوه مى كند»
دین و علم
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

 

 


غریب مدینه

خطبه کوبنده امام حسن(ع)

معاویه چند روز پس از برقراری صلح وارد کوفه شد و چند روز در آنجا ماند. بعد از چندروز....

در مسجد کوفه بالای منبر رفت و به سخنرانی پرداخت. در آن سخنرانی به امام حسن و امام علی و اجداد و طایفه امام علی ناسزا گفت و تحقیر کرد. امام حسین برخاستند تا جواب معاویه را بدهند اما امام حسن دست ایشان را گرفتند خودشان برخاستندو فرمودند:(( ای آنکه علی را به بدی یاد کردی.من حسنم و پدرم علی است و تو معاویه ای و پدرت صخر است.مادر من فاطمه است و مادر تو هند است.جد من پیامبر خدا است و جد تو عتبه است.جده ی من خدیجه است و جده ی تو فتیله است.خدا لعنت کند از ما دو نفر کسی را که نام و نشانش پست تر و اصل و تبارش ننگین تر و گذشته اش شرارت بارتر و سابقه ی کفر و نفاقش بیشتر است.)) راوی می گوید:گروه هایی از مسجد فریاد برآوردند: آمین. فضل بن حسن می گوید که: یحیی بن معین گفت:من نیز می گویم :آمین.ابوالفرج، از ابوعبید نقل می کند که:فضل بن حسن گفت: و من نیز می گویم:آمین.علی بن الحسین اصفهانی(ابوالفرج) گوید:و من نیز می گویم: آمین.ابن ابی الحدید، در کتاب(شرح نهج البلاغه) می نویسد:عبدالحمید بن ابی الحدید ،مؤلف این کتاب نیز می گوید:آمین.مؤلف کتاب(صلح امام حسن(ع)) می نویسد:ومانیز به نوبه ی خود می گوییم: آمین.و مؤلف کتاب(آشنایی با معصوم چهارم حضرت امام حسن مجتبی(ع)از تولد تا شهادت) نوشته است:و ما نیز به نوبه ی خود می گوییم:آمین.مؤلف کتاب منتهی الآمال می نویسد:وَاَنَا أقُولُ آمینَ ثُمَ آمینَ ثمّ آمین وَیَرْحمُ اللّهُ عَبْدا قالَ آمینا،(شیخ عبّاس قمى رحمة الله)و من مدیر این وبلاگ می گویم:آمین. در تاریخ جهان این تنها خطابه ای است که از قبول و تحسین نسلهای متوالی در امتداد تاریخ برخوردار گشته است.

موضوعات مرتبط : مذهبی ، زندگی نامه ،
برچسب ها : غریب مدینه ، کریم اهل بیت ، امام حسن ، خطبه ،

ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : شنبه 7 شهریور 1394 | نویسنده : مصطفی فیلی شوهانی | نظرات ()

 
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

:: مصطفی فیلی شوهانی

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساعت فلش مذهبی __________ حدیث موضوعی ------------ آیه قرآن ------------- اوقات شرعی ------------- پخش زنده حرم ------------ تاریخ روز --------- مهدویت امام زمان (عج) ------------ آیه قرآن

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به دین و علم می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

 

ذکر کاشف الکرب