تبلیغات
دین و علم - دكتر مصطفى چمران
" (امام حسن مجتبی (ع) : بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى. (تحف العقول ص 229 " پیامبر اكرم (ص)فرمود:«لو كان العقل رجلا لكان الحسن»«اگر قرار بود عقل به صورت انسانى مجسم شود، همانابه صورت حسن جلوه مى كند»
دین و علم
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

 

 
مصطفى چمران در سال 1311 هجرى شمسى در تهران متولد شد. از دوران طفولیت، با زندگى سخت و سطح پائین و در یك خانواده بسیار ساده، عادت نمود. پدرش كارگر بود و جوراب بافى مى‏كرد و با در آمد ناچیزى كه بدست مى‏آورد زندگى خود، همسر، مادر و هفت فرزندش را با مشكلات فراوان و در یك اطاق اجاره‏اى اداره مى‏كرد.
مصطفى تحصیلات خود را در مدرسه
((دارالفنون)) رفت و....

دكتر مصطفى چمران

مصطفى چمران در سال 1311 هجرى شمسى در تهران متولد شد. از دوران طفولیت، با زندگى سخت و سطح پائین و در یك خانواده بسیار ساده، عادت نمود. پدرش كارگر بود و جوراب بافى مى‏كرد و با در آمد ناچیزى كه بدست مى‏آورد زندگى خود، همسر، مادر و هفت فرزندش را با مشكلات فراوان و در یك اطاق اجاره‏اى اداره مى‏كرد.
مصطفى تحصیلات خود را در مدرسه
((دارالفنون)) رفت و تحصیلاتش را در این مدرسه ادامه داد. این دانش‏آموز با هوش و مستعد، ضمن ادامه تحصیل، از پانزده سالگى در كلاسهاى تفسیر قرآن آیت الله طالقانى ((ره)) در مسجد ((هدایت)) تهران و بعدها در درس فلسفه و منطق شهید استاد مرتضى مطهرى شركت مى‏كرد.
وى دوران متوسطه را در
((دبیرستان البرز)) گذرانده سپس وارد دانشكده فنى شد و بالاخره در سال 1336 در رشته ((الكترومكانیك)) فارغ التحصیل گردید. او در محیط دانشگاه همواره فعالیت مى‏كرد و یكى از بنیانگذاران انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه بود. پس از دریافت مهندسى الكترومكانیك، مدت یك سال در همان دانشكده فنى تدریس داشت.
مصطفى چمران اهل مطالعه، نویسندگى و نقاشى بود. بیشتر اوقات بر بالاى پشت بام تنها اطاقشان به مطالعه و نوشتن مى‏پرداخت، همواره شاگرد ممتاز و دانشجوى مقام اول بود، خطى زیبا داشت و در نوشتن انشاء مهارت خاصى از خود نشان مى‏داد. در رشته‏هاى مختلف ورزش فعالیت مى‏كرد. عشق فراوانى به ریاضى و فلسفه داشت و مطالعات زیادى روى این دو رشته مى‏نمود.
در سال 1337 شمسى، با استفاده از بورس تحصیلى، به عنوان دانشجوى ممتاز به آمریكا اعزام گردید و پس از تحقیقات علمى فراوانى، در جمع معروف‏ترین دانشمندان جهان در
((كالیفرنیا)) موفق به كسب درجه دكتراى ((الكترونیك و فیزیك پلاسما)) از معتبرترین دانشگاه آمریكا شد.
او در آمریكا نیز آرام نمى‏گرفت و با همكارى دوستانش، براى اولین بار، انجمن اسلامى دانشجویان آمریكا را پایه ریزى نمود، فعالیتهاى وى در تبلیغ اسلام آنچنان زیاد و آشكار بود، كه رژیم شاه، بورس تحصیلى او را قطع كرد.
پس از قیام خونین پانزدهم خرداد 1342، همراه با بعضى از دوستانش به كشور مصر رفت و در زمان حكومت
((جمال عبد الناصر)) مدت دو سال تمام، سخت‏ترین دوره‏هاى چریكى و جنگ‏هاى پارتیزانى را آموزش دید و بعد مسئولیت تعلیم چریكى مبارزان ایرانى را به عهده گرفت.
دكتر مصطفى چمران، به خاطر داشتن بینش عمیق مذهبى، از حركتهاى انحرافى سخت گریزان بود، به طورى كه در رابطه با جریان ناسیونالیسم عربى كه باعث تفرقه مسلمین مى‏گردید، به جمال عبد الناصر رئیس جمهورى مصر اعتراض كرد و جمال عبد الناصر ضمن پذیرش این اعتراض، اجازه تبلیغ و سخنرانى به دكتر چمران داد.
بعد از فوت جمال عبد الناصر، دكتر چمران به لبنان رفت و با كمك امام موسى صدر، حركت مسلمین و شاخه نظامى آن را با توجه به اصول و مبانى اسلامى پى ریزى نمود و سالیان درازى در لبنان فعالیت داشت، تا اینكه انقلاب اسلامى ایران پیروز شد، لذا بعد از بیست و سه سال دورى از وطن، به ایران بازگشت و با تمامى وجود، تجربیات ارزنده و طولانى، علمى و انقلابى خود را در خدمت انقلاب اسلامى ایران قرار داد. اولین گروههاى پاسداران انقلاب اسلامى را در سعد آباد آموزش داد، سپس با سمت معاون نخست وزیر، شبانه روز خود را صرف حل و فصل مشكلات كشور نمود. او با بى باكى خود را در میانه صحنه‏هاى خطر مى‏انداخت، تا هر چه سریع‏تر و قاطعانه‏تر مسائل را حل نماید. در جریان
((شهر پاوه)) و هجوم ضد انقلاب، قدرت ایمان، اراده آهنین، فداكارى، شجاعت و عشق وى به انقلاب اسلامى بر همگان آشكار گردید. هنگامى كه كردستان در آستانه سقوط حتمى قرار گرفته بود و پاسداران را قتل عام كردند، دكتر چمران با فرمان امام خمینى ((ره))، فرماندهى نیروهاى اسلام را بر عهده گرفت و در زیر باران گلوله به كردستان رفت و در مدت پانزده روز با قهرمانیهاى اعجاب انگیزش كه از عمق ایمانش به مبدا و معاد سرچشمه مى‏گرفت، شهرها، راهها و مواضع استراتژیك كردستان در آستانه سقوط حتمى قرار گرفته بود و پاسداران را قتل عام كردند، دكتر چمران با فرمان امام خمینى ((ره))، فرماندهى نیروهاى اسلام را بر عهده گرفت و در زیر باران گلوله به كردستان رفت و در مدت پانزده روز با قهرمانیهاى اعجاب انگیزش كه از عمق ایمانش به مبدا و معاد سرچشمه مى‏گرفت، شهرها، راهها و مواضع استراتژیك كردستان را متصرف گردید، به طورى كه كردهاى مسلمان با شادى و شعف وصف ناپذیرى، به استقبال نیروهاى اسلام شتافتند.
بعد از این پیروزى بى نظیر،، وى از سوى امام خمینى
((ره)) به وزارت دفاع منصوب شد. او در پست جدید، دست به تغییر و تحول بنیادین زد و با پاكسازى ارتش، اقدام به پیاده كردن برنامه‏هاى اصلاحى نمود، تا ارتشى را بوجود آورد، كه حافظ و پاسدار انقلاب اسلامى و امنیت و استقلال كشور باشد.
دكتر چمران در انتخابات اولین دوره مجلس شوراى اسلامى، از سوى مردم تهران به نمایندگى برگزیده شد. او پس از انتخاب در مجلس در نیایشى چنین گفت:
((خدایا! مردم آن قدر به من محبت كرده‏اند و آنچنان مرا از باران لطف و محبت خود سرشار نموده‏اند، كه راستى خجلم و آن قدر خود را كوچك مى‏دانم، كه نمى‏توانم از عهده بر آیم. خدایا! تو به من فرصت ده و توانائى ده، تا بتوانم از عهده بر آیم و شایسته این همه مهر و محبت باشم...))
دكتر چمران مجددا به نمایندگى از طرف امام خمینى
((ره)) در شوراى عالى دفاع منصوب گردید و مامور شد تا به طور مرتب و منظم گزارشى كار ارتش را ارائه نماید.
پس از حمله ناجوانمردانه رژیم بعثى عراق، در تاریخ 31 شهریور سال 1359 به ایران اسلامى، دكتر چمران به حضور رهبر كبیر انقلاب اسلامى، دكتر چمران به حضور رهبر كبیر انقلاب اسلامى رسید و بعد از ارائه گزارش، همراه آیت الله خامنه‏اى نماینده دیگر امام
((ره)) در شوراى عالى دفاع، به اهواز رفت، گروهى از رزمندگان داوطلب را جمع كرد و ستاد جنگهاى نامنظم را تشكیل داد و با انجام اقداماتى نظیر:
1- تاسیس واحد مهندسى.
2- نصب پمپ‏هاى آب در كنار رود كارون.
3- احداث كانالى به طول بیست كیلومتر و عرض 100 متر.
4- ایجاد هماهنگى بین ارتش، سپاه ونیروهاى داوطلب... و خدمات ارزنده‏اى در دفاع از كشور و میهن اسلامى نمود.
هنگامى كه دشمن به شهر
((سوسنگرد)) یورش آورد، دكتر چمران پیشاپیش یارانش، به سوى شهر رفت، از سنگرى به سنگر دیگرى مى‏رفت و تیراندازى مى‏كرد و در همین شهر بود كه مجروح گردید، خون گرم او با خاك خوزستان در هم آمیخت، اما با این حال از پاى نشست و با پاى مجروح گردید، خون گرم او با خاك خوزستان در هم آمیخت، اما با این حال از پاى ننشست و با پاى مجروح، بر كامیون دشمن حمله برد و دشمنان از این همه شجاعت و جرات چمران، سخت هراسیدند و فرار كردند، دكتر چمران خود بر كامیون دشمن سوار شد و با لبانى متبسم، كه شكوه و عظمت یك مومن واقعى را نشان مى‏داد، یارانش را به پیروزى‏هاى بزرگتر نوید داد.
دكتر چمران با همان كامیون خود را به بیمارستان اهواز رسانید و تنها یك شب در بیمارستان بسترى شد و در این شب هم جلسه شوراى فرماندهى در كنار تخت او تشكیل گردید و تصمیم‏گیرى به عمل آمد. صبح روز بعد با پاى زخمى و عصا زیر بغل، به مقر ستاد جنگ‏هاى نامنظم رفت و چند روز بعد، دست به عملى بى سابقه زد، تا شهر
((هویزه)) را آزاد سازد!
در اسفند ماه 1359 با بدن مجروح به دیدار امام امت
((ره)) شتافت و گزارش وضعیت جنگ را ارائه نمود و نظرات امام را همراه با دعاى خیر او، گرفت و یكسره به سوى تپه‏هاى ((الله اكبر)) رفت و پس از پیروزیهاى چشمگیرى در بستان و سوسنگرد، یك روز در اولین ساعات صبح، هنگامى كه از تپه‏ها بازدیده مى‏كرد و باران خمپاره‏هاى دشمن از هر سو مى‏بارید، تركش یكى از خمپاره‏هاى دشمن بعثى، به پشت سر دكتر چمران اصابت كرد و روح پاكش سبكبال و آرام به پرواز در آمد و با كفنى خونین كه همان لباس رزمش بود، در تاریخ 31 خرداد ماه 1360 هجرى شمسى، در 49 سالگى به دیار ملكوتیان پركشید و از میان امت رفت!
پیكر پاك شهید دكتر مصطفى چمران در
((بهشت زهراى تهران)) به كنار سایر شهیدان بزرگوار انقلاب اسلامى به خاك سپرده شد، اما نام و روح بلند او هم چنان جاوید است.
او در سوگند نامه عرفانى خود، با خداوند اینگونه پیمان بسته است:
خدایا به آسمان بلندت سوگند، به سوز دل عاشقان سوگند، به اشك دیده یتیمان سوگند، به جانبازى فدائیان از جان گذشته سوگند، ما دشمن متجاوز را به جهنم مى‏فرستیم.
دكتر چمران، در اثر تلاش و مبارزه شبانه روزى، به خصوص در زمان جنگ، فرصت جمع آورى نوشته‏ها و سخنرانیهاى خود را نیافت، اما پس از شهادت او كتابهاى: لبنان، یادنامه اولین سالگرد شهادت... او كتابهاى: لبنان، یاد نامه اولین سالگرد شهادت... و لبنان به روایت امام موسى صدر و دكتر چمران، بسیارى از نامه‏ها و سخنرانیهاى او را، كه افكار و اندیشه‏هاى مخلصانه او را منعكس نموده است، به چاپ رسانده‏اند.
فاجعه شهادت دكتر چمران این مجاهد بزرگ راه خدا، براى جامعه اسلامى آنقدر حساس بود، كه امام خمینى
((ره)) پیام تسلیت داد، بسیارى از شخصیتهاى علمى و سیاسى ایران و كشورهاى اسلامى از او تجلیل فراوان به عمل آوردند. - یادنامه اولین سالگرد شهید دكتر مصطفى چمران، ص 120- 11. ?
موضوعات مرتبط : زندگی نامه ،
برچسب ها : زندگی نامه ،

ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 3 اردیبهشت 1391 | نویسنده : مصطفی فیلی شوهانی | نظرات ()

 
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

:: مصطفی فیلی شوهانی

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساعت فلش مذهبی __________ حدیث موضوعی ------------ آیه قرآن ------------- اوقات شرعی ------------- پخش زنده حرم ------------ تاریخ روز --------- مهدویت امام زمان (عج) ------------ آیه قرآن

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به دین و علم می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

 

ذکر کاشف الکرب