تبلیغات
دین و علم - آلبرت اینشتن‏
" (امام حسن مجتبی (ع) : بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى. (تحف العقول ص 229 " پیامبر اكرم (ص)فرمود:«لو كان العقل رجلا لكان الحسن»«اگر قرار بود عقل به صورت انسانى مجسم شود، همانابه صورت حسن جلوه مى كند»
دین و علم
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

 

 
آلبرت اینشتن بزرگ‏ترین فیزیك دان، متفكر و فیلسوف جهان، روز چهاردهم مارس سال 1879 میلادى در شهر اولم واقع در ایالت دورتمبرك آلمان از یك پدر و مادر یهودى متولد شد.
آلبرت اینشتن كودكى كناره گیر، محجوب و فكور بود و از آغاز زندگى میل داشت تنها باشد و بیندیشد.
هنگامى كه همبازى‏هاى كوچكش، در جنگل‏هاى اطراف مشغول بازى بودند، آلبرت....

آلبرت اینشتن‏

آلبرت اینشتن بزرگ‏ترین فیزیك دان، متفكر و فیلسوف جهان، روز چهاردهم مارس سال 1879 میلادى در شهر اولم واقع در ایالت دورتمبرك آلمان از یك پدر و مادر یهودى متولد شد.
آلبرت اینشتن كودكى كناره گیر، محجوب و فكور بود و از آغاز زندگى میل داشت تنها باشد و بیندیشد.
هنگامى كه همبازى‏هاى كوچكش، در جنگل‏هاى اطراف مشغول بازى بودند، آلبرت به تنهایى در باغچه پدرش بسر مى‏برد و آوازهاى كوتاهى را كه خود تصنیف كرده بود، زمزمه مى‏نمود.
وقتى آلبرت به پنج سالگى رسید، پدرش یك قطب نما را به او نشان داد، آلبرت وقتى دید عقربه قطب نما حركت مى‏كند، تعجب كرد و در فكر فرو رفت، كه چه نیروى مرموزى عقربه را به حركت در مى‏آورد؟ این شگفتى و تعجب، بعدها در برابر هر یك از مظاهر طبیعت، براى آلبرت ظاهر مى‏شد!
آلبرت در پانزده سالگى، در مونیخ به مدرسه رفت. او به آموزش علوم و دروس رسمى اعتناء زیادى نداشت. هنگامى كه همشاگردى هایش، تازه اعداد اعشارى را یاد مى‏گرفتند، آلبرت در ریاضیات و محاسبات، در سطح بسیار عالى سیر و سلوك مى‏كرد.
در سال 1894 خانواده اینشتن به ایتالیا مهاجرت كردند و او مدت شش ماه، مدرسه را ترك نمود و كتاب‏هاى درسى را كنار گذاشت و به مطالعه ادبیات پرداخت، اما در نهایت دید، براى ورود به دانشگاه، چاره‏اى ندارد و باید درس بخواند.
آلبرت اینشتن پس از چندى به سوئیس رفت و در مدرسه دارالفنون زوریخ ثبت نام كرد. در سال 1900 كه وى در آستانه بیست و یك سالگى بود، دكترا در رشته فلسفه دریافت كرد و به تدریس فیزیك و ریاضیات در دانشگاه مشغول شد.
وى در سن بیست و دو سالگى، بر اثر مشكلات مادى زندگى، به عنوان عضو اداره ثبت اختراعات مشغول بكار گردید، اما لحظه‏اى از پژوهش‏هاى علمى باز نمى‏ایستاد و اوقات فراغت خود را به تحقیق و مطالعه مى‏پرداخت.
مطالعه تجارب آلبرت میكس آمریكائى، او را سخت به فكر و اندیشه مشغول كرد و در سن بیست و شش سالگى تئورى خود را در مورد نسبیت منتشر كرد.
این تئورى كه به تئورى نسبیت اینشتن معروف مى‏باشد و كمتر كسى است، كه قادر باشد، آن را به طور كامل درك نماید، آلبرت اینشتن را مشهور نمود. اما آوازه شهرت براى او مایه دردسر بود، زیرا آلبرت علاقه‏اى به شهرت نداشت و گمنامى را بر آن ترجیح مى‏داد.
در سال 1913 دانشگاه‏هاى زوریخ، پراك و برلن او را براى تدریس دعوت كردند و به خدمت در آموزش و گسترش علم گماردند.
در سال 1916 با رفاه مادى كه براى او ایجاد كردند، از آلبرت اینشتن خواستند كه تمام وقت و نیروى خود را صرف پژوهش‏هاى علمى نماید. با ادامه كارهاى تحقیقاتى و علمى، اینشتن در سال 1921 به عضویت انجمن پادشاهى لندن انتخاب شد و در همین سال موفق به دریافت جایزه نوبل، در رشته فیزیك گردید و در انجمن‏ها و محافل علمى و پژوهشى، به عنوان نابغه زمان شهرت یافت، به طورى كه دانشگاه‏هاى ژنو، منچستر، روستوك و بریستون و... كرسى‏هاى تدریس را در اختیارش گذاشتند و با ارائه دكتراى افتخارى، به عنوان استاد، او را دعوت به كار نمودند.
هنگام جنگ جهانى دوم آدولف هیتلر صدراعظم دیكتاتور آلمان از آلبرت اینشتن دعوت كرد، كه به آلمان برود، اما اینشتن نپذیرفت، هیتلر ناراحت شد و براى كسى كه آلبرت اینشتن را به قتل برساند و سر او را بیاورد، بیست هزار مارك جایزه تعیین كرد.
در سال 1933 به واسطه روحیه ضد یهودى كه در آلمان هیتلرى حكمفرما بود، آلبرت اینشتن از اروپا مهاجرت كرد و به آمریكا رفت و ظاهرا به تبعیت دولت آمریكا درآمد و در دانشگاه پریستون به مطالعه، تحقیق و پژوهش پرداخت.
نظریات آلبرت اینشتن در مورد نسبیت، در ابتداء سخت و مشكل مى‏نمود، ولى هرچه بیشتر زمان گذشت، دانشمندان به عمق اندیشه و فكر فوق‏العاده اینشتن بیشتر پى بردند.
آلبرت اینشتن نتایج فرضیه نسبیت خود را در محاسبه قوه جاذبه و نجوم بكار برد، تا آنجا كه توانست بیشتر از نیوتن، به تحقیقات در این رشته كمك نماید.
كشف انرژى اتمى و مطالعه در مورد حركت ذرات حرارت، كه آلبرت اینشتن آن را حركت برونیان نامیده است و هم چنین قانون تشعشع و سنجش نور و اثرات فتو الكتریك، از دیگر كارهاى مهم اینشتن بود.
نظریات و تحقیقات اینشتن، انقلاب عظیمى در طرز تفكر علمى بشر بوجود آورد. او تنها به علوم طبیعى و ریاضیات نمى‏پرداخت، بلكه علاوه بر فعالیت‏هاى پژوهشى در رشته فیزیك، یك موسیقى دان زبردست هم بود.
آلبرت اینشتن در كارهاى سیاسى به خصوص مسائل زیونیسم نیز فعالیت داشت. بسیار علاقمند بود، كه معلم شود، تا مبجور نگردد، در مبارزات زندگى كه یكى را به جان دیگرى مى‏اندازد، شركت كند.
آلبرت اینشتن از لحاظ حمایت از صلح نیز به نوع بشر خدمت كرد و در جامعه ملل اول، عضو كمیته مخصوص مطالعه جهت تحریم كامل جنگ بود.
نام این اندیشمند بزرگ در اعصار آینده، نه تنها به مناسبت نظریات و اكتشافات او در اتم و الكترون مورد تقدیر قرار مى‏گیرد، بلكه تلاش و كوشش این مرد بزرگ، در راه برقرارى صلح بین ملل جهان نیز موجب شد، كه نامش هرگز فراموش نگردد.
آلبرت اینشتن در سال‏هاى آخر عمرش، مرتب زمزمه مى‏كرد كه:
آیا این جهان چیست؟
آیا به حل معماى وجود موفق مى‏شوم؟ و... و...
بنا به پیشنهاد دانشمندان، آلبرت اینشتن قبول كرد كه پس از مرگ، مغزش در اختیار علماء و محققین قرار گیرد.
روز هیجدهم آوریل سال 1955 میلادى، آلبرت اینشتن در سن هفتاد و شش سالگى به علت بیمارى و تصلب شرائین در آمریكا بدرود حیات گفت و بر اساس وصیت خودش، هیچ تشییع جنازه‏اى برایش بعمل نیامد.
حادثه مرگ این دانشمند توانا، ضایعه غیرقابل جبران و از هر جهت تاسف‏آور بود و شاید سال‏هاى سال بگذرد تا بشریت با اینشتن دیگرى روبرو شود.
- 333 چهره درخشان، ج 1، ص 103. ?
موضوعات مرتبط : زندگی نامه ،
برچسب ها : زندگی نامه ،

ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 3 اردیبهشت 1391 | نویسنده : مصطفی فیلی شوهانی | نظرات ()

 
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

:: مصطفی فیلی شوهانی

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساعت فلش مذهبی __________ حدیث موضوعی ------------ آیه قرآن ------------- اوقات شرعی ------------- پخش زنده حرم ------------ تاریخ روز --------- مهدویت امام زمان (عج) ------------ آیه قرآن

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به دین و علم می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

 

ذکر کاشف الکرب