تبلیغات
دین و علم - مطالب آبان 1396
" (امام حسن مجتبی (ع) : بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى. (تحف العقول ص 229 " پیامبر اكرم (ص)فرمود:«لو كان العقل رجلا لكان الحسن»«اگر قرار بود عقل به صورت انسانى مجسم شود، همانابه صورت حسن جلوه مى كند»
دین و علم
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

 

 

آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی رحمة الله علیه و سفیر کبیر انگلستان

حکایت کرد برای این نگارنده و جماعتی از اعلام جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید عباس کاشانی حائری از جمعی از ثقات نجف اشرف که پس از پایان جنگ جهانی دوم حاج مهدی بهبهانی که از تجار و محترمین ذوریاست و آثار خیری در نجف و زینبیه شام دارد از طرف دولت نوری السعید نخست وزیر آنروز عراق مشرف شد خدمت سید اصفهانی که سفیر کبیر انگلستان قصد شرفیابی دارد. آیت الله اصفهانی فرمود مرا به سفیر انگلیس چه کار! اصرار کرد که آقا نمی شود که او را نپذیرید می خواهد خصوصی خدمت برسد و پیامی از دولت بریتانیا دارد به عرض برساند. آقا فرمودند پس بیاید مانند افراد دیگر در مجلس عمومی و علنی.

پس وقت تعیین کرد و بهبهانی به بغداد اطلاع داد. از آن طرف آقا تمام مدرسین و علماء نجف و تجار برجسته و شیوخ نجف را پیام داد در ساعت مقرر در منزل آقا بیایند و تمامی آمدند و در روز موعود سفیر با رئیس دولت و وزراء با اسکورت و تشریفات مخصوصی به منزل آقا آمده ودر کنار آقا نشست و پس از تعارفات پیام دولت بریتانیا را داد که دولت انگلستان نذر کرده بود که اگر به جرمن (آلمان) غالب و پیروز شد یکصدهزار دینار (معادل با دو میلیون تومان سال 1300هجری شمسی حدودا) خدمت شما تقدیم کند که در هر مصرف که صلاح بدانید مصرف نمائید. آقا فرمودند چه عیبی دارد؟! سفیر فورا از کیف خود یک چک صد هزار دیناری تقدیم به آیت الله اصفهانی نمود آقا هم گرفت و زیر تشک خود گذارد.

ازین عمل سید تمام علماء و تجار و شیوخ ناراحت شده و ابروها در هم کشیدند که چرا سید پول انگلیس را قبول کرد ولی دیدند لحظه ای بعد آقا به سفیر فرمودند در این جنگ بسیاری از مردم آواره و از هستی ساقط شدند از طرف من به دولت خود بگو که سید ابوالحسن به نمایندگی از مسلمین یک وجه ناقابل و مختصری تقدیم می دارد که آن را بین مردم خسارت دیده این جنگ تقسیم کنید و از کمی وجه بسیار معذرت می خواهم زیرا اکنون وضع ما بیش ازین ایجاب نمی کند و الا بیشتر از این میدادم و یک چک صد هزار دیناری از جیب بغل خود در آورده و ضمیمه چک سفیر نمود و آن دویست هزار دینار (برابر با چهار میلیون تومان ایران) به دست سفیر داد و کرارا عذرخواهی نمود از کمی وجه، سفیر با این تدبیر و سخاوت آیت الله اصفهانی منفعل شده و با رنگ پریده که حاکی از شکست او و دولت مقتدر انگلستان بود در برابر سیاست و کیاست آن مرحوم از جابرخاست و دست آقا را بوسیده و بیرون رفت و به نوری السعید گفت که ما خواستیم شیعیان را استعمار کرده و بخریم و لکن پیشوای شما مارا خرید و پرچم اسلام را در کاخ بریتانیا کوبید.

کتاب شریف گنجینه دانشمندان (طبع 9 جلدی) ج1 ص 220 تا 221
موضوعات مرتبط : زندگی نامه ، مذهبی ،
برچسب ها : سفیر انگلستان ، سید ابوالحسن اصفهانی ، سفیر انگلیس ، انگلستان ، انگلیس ، شیعه ، Shia Muslim ،

ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : شنبه 27 آبان 1396 | نویسنده : مصطفی فیلی شوهانی | نظرات ()

 
بسم الله الرحمن الرحیم
نگیرید خرده به حرفم که تو رؤیاهام می گم / پرچم یاحسن گنبد طلاش رو دوست دارم

:: مصطفی فیلی شوهانی

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساعت فلش مذهبی __________ حدیث موضوعی ------------ آیه قرآن ------------- اوقات شرعی ------------- پخش زنده حرم ------------ تاریخ روز --------- مهدویت امام زمان (عج) ------------ آیه قرآن

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به دین و علم می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

 

ذکر کاشف الکرب